Termomodernizacja – co to znaczy, w jakim domu, jak ją sfinansować?

Jeśli chcesz sprawić, aby Twój dom stał się bardziej energooszczędny i generował mniejsze rachunki za ogrzewanie, to warto pomyśleć o przeprowadzeniu termomodernizacji.

Warunkiem jest to, aby być właścicielem lub współwłaścicielem budynku, który jest już wybudowany. Wiele osób błędnie uważa, że termomodernizację można wykonać tylko w starych, kilkudziesięcioletnich domach. Nic bardziej mylnego. Nawet nowe domy mogą przejść zmiany i otrzymać na to dofinansowanie.

Termomodernizacja to szereg działań, których celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynku. Dodatkowo dzięki przeprowadzeniu prac termomodernizacyjnych zwiększamy wartość użytkową. Budynek staje się bardziej nowoczesny i energooszczędny.

Niezbędnym działaniem przed rozpoczęciem właściwych prac jest wykonanie audytu energetycznego budynku. Jest to ekspertyza określająca zakres, parametry techniczne, a także parametry ekonomiczne przedsięwzięcia. Wykonanie audytu obszary, w których termomodernizacja jest potrzebna. Natomiast niezależnie od tego czy wykonamy audyt, główne prace termomodernizacyjne powinny skupić się na  ocieplenia dachu i ścian, wymianie nieefektywnego źródła ciepła, uszczelnieniu lub wymianie drzwi i okien.

Termomodernizacja w istniejących już budynkach objęta jest programem związanym z pomocą finansową  w postaci ulgi termomodernizacyjnej oraz dotacji z programu „Czyste Powietrze”. 

W ramach programu „Czyste Powietrze” właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego wydzielonego w tym budynku otrzymają dofinansowanie w wysokości 30 tysięcy zł w podstawowej wersji lub 37 tysięcy zł dla osób mniej zamożnych. 

Z programu można finansować wymianę, zakup i montaż źródła ciepła, instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, mikroinstalację fotowoltaiczną, ocieplenie przegród budowlanych, stolarkę okienną i drzwiową, audyt energetyczny, dokumentację projektową.

Natomiast ulga termomodernizacyjna przewidziana jest dla właścicieli lub współwłaścicieli domu jednorodzinnego, którzy są w stanie wcześniej sfinansować przedsięwzięcie z własnych środków (także kredytu lub pożyczki). Limit odliczeń wynosi 53 tysiące zł oraz wydatki muszą być udokumentowane fakturami VAT.  Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatek.

W ramach ulgi termomodernizacyjnej finansowaniu podlegają materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów, węzeł cieplny, kotły, zbiorniki na gaz, olej, kolektory, pompy, ogniwa fotowoltaiczne, przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej, stolarka okienna i drzwiowa, usługi takie jak audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, docieplenie, wymiana stolarki, montaż kotła i urządzeń.

Ulga nie przysługuje w przypadku budynku będącego w budowie.

Szczegóły znajdują się na stronie czystepowietrze.gov.pl

Autor artykułu


https://www.termo-kraft.pl
biuro@termo-kraft.pl
+48 603 233 513
+48 781 200 106
+48 667 946 303

Termo-Kraft
Dargomyśl 53
74-404 Cychry

02-10-2022 Redakcja
Portal ZMY24.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

OGŁOSZENIA

Dodatkowa, Online, Zdalnie, Chałupnicza, Bez doświadczenia

Poszukuje osób zainteresowanych prostą pracą wykonywaną zdalnie przez Internet. Jeśli znasz podstawową obsługę komputera/smar...


Wycena nieruchomości, wycena mieszkań, wycena domów

Jeśli otrzymałeś spadek , nie wiesz ile warta jest twoja nieruchomość chciałbyś Rzetelnie wycenić jej wartość rynkową to dobrze...

ŚLEDŹ NAS

REKLAMA [B]

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Mostkowo: Rowerzysta potrącony przez motocyklistę.

Mostkowo: Rowerzysta potrącony przez motocyklistę.

Około godziny 15:40 na trasie rowerowej w okolicach miejscowości Mostkowo doszło do wypadku, w którym udział wzięli kier...

W trzy dni policjanci zatrzymali 6 osób.

W trzy dni policjanci zatrzymali 6 osób.

Myśliborscy policjanci zatrzymali w ciągu 3 dni aż sześć osób poszukiwanych w tym cztery osoby do odbycia kary pozbawien...

Donald Tusk z wizytą w Barlinku.

Donald Tusk z wizytą w Barlinku.

20 maja w Barlinku pojawił się przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

REKLAMA [C]

REKLAMA [D]

Reklama [D] MARAL BHP

REKLAMA [E]

REKLAMA [F]