Gmina Myślibórz podsumowuje skutki gwałtownych wichur.

W ostatnich dniach w naszym regionie wystąpiły bardzo silne i gwałtowne wichury.

Ich skutki odczuliśmy również w Gminie Myślibórz. Wichury powodowały zniszczenia, łamanie drzew i gałęzi, uszkadzały budynki mieszkalne i gospodarcze, niszczyły pojazdy, powodowały zrywanie linii energetycznych i w konsekwencji brak prądu.

Od wczesnych godzin rannych w dniu 19.02.2022r. wszyscy mieszkańcy naszej gminy, jak i gmin ościennych pozbawieni byli dostaw prądu (do dnia dzisiejszego wiele miejscowości z terenu gmin Chojna i Cedynia w dalszym ciągu nie ma prądu). W sobotę łącznie około 200tys. odbiorców pozbawionych było prądu.

Już w nocy z 18 na 19.02.2022r. strażacy z Państwowej Straży Pożarnej i druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych wyjeżdżali do pierwszych zgłoszeń związanych ze skutkami silnych wichur. Do godzin południowych w sobotę było to ponad 100 interwencji.

W związku z tak gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi zostały wprowadzone dyżury pracowników Urzędu Miejskiego w Myśliborzu i jednostek organizacyjnych. Na godzinę 12 w sobotę został zwołany Zespół Zarządzania Kryzysowego w Gminie Myślibórz pod kierownictwem Burmistrza Myśliborza, z udziałem Komendanta Powiatowego Policji w Myśliborzu, Komendanta Powiatowego PSP w Myśliborzu, Wiceprezesa Zarządu Miejsko- Gminnego OSP w Myśliborzu, Prezesa PGKiM w Myśliborzu, pracowników Urzędu Miejskiego w Myśliborzu.

W trakcie spotkania przedstawiciele służb omówili bieżącą sytuację na terenie gminy Myślibórz, jak i podejmowane najczęściej interwencje. Omówiono też zasady koordynowania działań i współpracy przy usuwaniu skutków gwałtownych wichur. Został zasygnalizowany problem braku uzyskania precyzyjnej informacji o planowanym – prognozowanym przywróceniu dostaw prądu. Ze względu na bardzo duże zniszczenia w infrastrukturze energetycznej i uzyskane szczątkowe informacje oszacowano, że przywrócenie dostaw prądu w części gminy Myślibórz może nastąpić najwcześniej w późnych godzinach wieczornych w sobotę.

W weekend w ratuszu Burmistrz Myśliborza zwołał sztab kryzysowy.

Wszystkie jednostki OSP z terenu Gminy Myślibórz były zaangażowane w usuwanie skutków wichur, m.in. poprzez usuwanie powalonych drzew, zabezpieczanie dachów, dowóz wody do poszczególnych miejscowości, użyczanie agregatów prądotwórczych dla mieszkańców, a także pomoc pracownikom zakładu energetycznego w dotarciu do uszkodzonych linii elektrycznych.

Pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego od wczesnych godzin porannych w sobotę wykonywali czynności polegające na wykonaniu objazdów terenów szczególnie zagrożonych, tj. parki, cmentarze, ciągi spacerowe oraz komunikacyjne. Pracownicy Wydziału byli w stałym kontakcie z Biurem Zarządzania Kryzysowego oraz PGKiM w celu koordynowania prac związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów.

W związku z zanikiem napięcia Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Myśliborzu podjęło niezwłocznie następujące działania:

1. uruchomione zostały agregaty stacjonarne w następujących obiektach:

- Stacja Uzdatniania Wody Myślibórz zasilającą miasto Myślibórz oraz miejscowości Klicko, Myśliborzyce, Kol. Myśliborzyce, Dąbrowa, Czółnów,
- SUW Głazów, Kol. Głazów, Renice, Stare Renice;
- Oczyszczalnia Ścieków Myślibórz;
- Oczyszczalnia Ścieków Sulimierz;

2. z agregatów mobilnych uruchomiono:

- SUW Nawrocko zasilającą Nawrocko, Wierzbówek, Wierzbnicę, Rościn, Chłopowo, Pniów , Czerników, Pszczelnik;
- SUW Ławy zasilającą Ławy, Podławie, PGR Ławy oraz 5 miejscowości w gminie Nowogródek Pom., a następnie rotacyjnie uruchamiano z agregatu SUW Rów zasilającą Rów, SUW Tarnowo zasilającą Tarnowo, Kierzków, Otanów.

Uruchomiono 4 mobilne punkty dowozu wody , które zaopatrywały mieszkańców miejscowości Golenice, Sarbinowo, Golenicki Młyn, Golczew, Rów, Kierzków, Tarnowo, Otanów.

Uruchomiono transport 4 beczkowozami ścieków z przepompowni zlokalizowanych na terenie gminy.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Myśliborzu w dniach 19- 20.02.2022r. wprowadziło dyżury pracowników oraz prowadziło prace związane z usuwaniem skutków wichur.

Do usuwania skutków wichur skierowano następujący sprzęt – samochód dostawczy, koparka, bramowiec z kontenerem, podnośnik oraz piły. Realizowano sprzątanie terenów miasta z połamanych drzew i gałęzi ( parki, osiedla, cmentarze), grodzenie taśmą miejsc zagrożonych - cmentarz wojenny i park za harcówką, transport wody do sołectw Kierzków i Rów, naprawy instalacji elektrycznej Golczew.

Pomoc przeznaczona jest dla rodzin i osób samotnie gospodarujących, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w której nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb bytowych.

Kwota zasiłku może wynieść do 6 tysięcy zł. Podstawą do wypłaty jest przeprowadzony wywiad środowiskowy (tylko część VII kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego).

Wypłaty świadczenia dokonuje właściwy terytorialnie ośrodek pomocy społecznej.

Pomoc na remont budynku/lokalu mieszkalnego

Kwota zasiłku wynosi do 20 tysięcy złotych (w szczególnie uzasadnionych przypadkach kwota zasiłku może być wyższa niż 20 tysięcy złotych, ale nie wyższa niż 100 tysięcy złotych).

Pomoc na odbudowę budynku/lokalu mieszkalnego

Kwota zasiłku nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych.

Niezbędna jest decyzja o nakazie rozbiórki oraz oszacowanie szkody przez osobę posiadająca uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości.

W celu uzyskania wsparcia należy zgłosić się do pracownika socjalnego w Ośrodka Pomocy Społecznej w Myśliborzu przy ul. 1 Maja 19.

Telefon kontaktowy: 95 747 21 43,
e-mail: ops@mysliborz.pl

Źródło: UM Myślibórz

24-02-2022 Redakcja
Portal ZMY24.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

OGŁOSZENIA

Dodatkowa, Online, Zdalnie, Chałupnicza, Bez doświadczenia

Poszukuje osób zainteresowanych prostą pracą wykonywaną zdalnie przez Internet. Jeśli znasz podstawową obsługę komputera/smar...


Wycena nieruchomości, wycena mieszkań, wycena domów

Jeśli otrzymałeś spadek , nie wiesz ile warta jest twoja nieruchomość chciałbyś Rzetelnie wycenić jej wartość rynkową to dobrze...

ŚLEDŹ NAS

REKLAMA [B]

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Mostkowo: Rowerzysta potrącony przez motocyklistę.

Mostkowo: Rowerzysta potrącony przez motocyklistę.

Około godziny 15:40 na trasie rowerowej w okolicach miejscowości Mostkowo doszło do wypadku, w którym udział wzięli kier...

W trzy dni policjanci zatrzymali 6 osób.

W trzy dni policjanci zatrzymali 6 osób.

Myśliborscy policjanci zatrzymali w ciągu 3 dni aż sześć osób poszukiwanych w tym cztery osoby do odbycia kary pozbawien...

Donald Tusk z wizytą w Barlinku.

Donald Tusk z wizytą w Barlinku.

20 maja w Barlinku pojawił się przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

REKLAMA [C]

REKLAMA [D]

Reklama [D] MARAL BHP

REKLAMA [E]

REKLAMA [F]