LOP Dębno zgłosił buk z Chłopowa do konkursu Drzewo Roku.

Klub Gaja ogłosił finalistów Konkursu Drzewo Roku 2022, konkurs zostanie rozstrzygnięty w czerwcu br.

Wśród finalistów jest drzewo rosnące w Rezerwacie przyrodniczo-krajobrazowym buk – Matka Lasu w Chłopowie z terenu Nadleśnictwa Różańsko, zgłoszonej przez LOP Oddział Dębno. Głosowanie odbędzie się w czerwcu.

Matka Lasu w Chłopowie (gmina Myślibórz, woj. zachodniopomorskie) – buk zwyczajny, wiek ok. 170 lat, wys. ok. 27 m, obwód 380 cm, pomnik przyrody. Zgłoszony przez Ligę Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu w Szczecinie, Oddział w Dębnie.

Drzewo rośnie w rezerwacie przyrodniczo-krajobrazowym „Długogóry” w Nadleśnictwie Różańsko. Jest w sile wieku i „matkuje” roślinom i zwierzętom wokół siebie. W jego ogromnej koronie gnieździ się wiele ptaków, zaglądają tutaj prześliczne popielice z rezerwatu, a na owady poluje jeden z najurodziwszych płazów Polski, rzekotka drzewna.

Na niewielkiej polanie pod drzewem znalazło się miejsce na ławeczkę dla strudzonych. Drzewo jest słynne od dawna i chętnie odwiedzane przez miłośników przyrody. Jego największe konary sięgają w bok na 15 m w każda stronę, dzięki czemu pod swoim baldachimem może pomieścić nawet 1000 osób.

Leśnicy przygotowali specjalną znakowaną ścieżkę, dzięki czemu można do buku trafić bez błądzenia. Na ścieżce w odpowiednich miejscach umieścili tablice edukacyjne poświęcone żyznej buczynie pomorskiej, która w większości porasta to miejsce, a „Matka Lasu” otrzymała tablicę tylko dla niej.

Źródło: LOP Dębno

03-03-2022 Redakcja
Portal ZMY24.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

OGŁOSZENIA

Dodatkowa, Online, Zdalnie, Chałupnicza, Bez doświadczenia

Poszukuje osób zainteresowanych prostą pracą wykonywaną zdalnie przez Internet. Jeśli znasz podstawową obsługę komputera/smar...


Wycena nieruchomości, wycena mieszkań, wycena domów

Jeśli otrzymałeś spadek , nie wiesz ile warta jest twoja nieruchomość chciałbyś Rzetelnie wycenić jej wartość rynkową to dobrze...

ŚLEDŹ NAS

REKLAMA [B]

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Mostkowo: Rowerzysta potrącony przez motocyklistę.

Mostkowo: Rowerzysta potrącony przez motocyklistę.

Około godziny 15:40 na trasie rowerowej w okolicach miejscowości Mostkowo doszło do wypadku, w którym udział wzięli kier...

W trzy dni policjanci zatrzymali 6 osób.

W trzy dni policjanci zatrzymali 6 osób.

Myśliborscy policjanci zatrzymali w ciągu 3 dni aż sześć osób poszukiwanych w tym cztery osoby do odbycia kary pozbawien...

Donald Tusk z wizytą w Barlinku.

Donald Tusk z wizytą w Barlinku.

20 maja w Barlinku pojawił się przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

REKLAMA [C]

REKLAMA [D]

Reklama [D] MARAL BHP

REKLAMA [E]

REKLAMA [F]