Most w Siekierkach najlepszą przestrzenią publiczną!

Nagroda w prestiżowym konkursie przyjechała na Pomorze Zachodnie.

Przebudowany na potrzeby ruchu turystycznego dawny most kolejowy Siekierki – Neurüdnitz otrzymał nagrodę Property Design Awards 2022. Zrealizowana przez Województwo Zachodniopomorskie inwestycja wygrała w kategorii „Przestrzeń Publiczna”. O historii obiektu, wyzwaniach związanych z modernizacją, a także ogromnym zainteresowaniu tym projektem w świecie architektury i designu opowiadali na spotkaniu z mediami marszałek Olgierd Geblewicz oraz projektanci Tomasz Maksymiuk i Jerzy Szparadowski.

Do nagród Property Design Awards nominowane były komercyjne i publiczne obiekty w Polsce, oddane do użytku do końca 2021 roku. Oceniali je zawodowi jurorzy i czytelnicy. W kategorii „Przestrzeń Publiczna” wśród pięciu najciekawszych projektów znalazł się Most Europejski na Odrze w Siekierkach i to właśnie architektoniczna perełka z Pomorza Zachodniego uzyskała najwięcej głosów! Uroczyste wręczenie nagród odbyło się pod koniec stycznia w Katowicach.

W czwartek w urzędzie marszałkowskim statuetkę zaprezentował Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, a towarzyszyli mu autorzy projektu przebudowy mostu, współwłaściciele biura architektonicznego MXL4 - Tomasz Maksymiuk i Jerzy Szparadowski.

- Bardzo się cieszę, że tak prestiżowa nagroda trafiła do szczecińskich twórców za nasz, zachodniopomorski projekt - powiedział, witając dziennikarzy, marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - Nagroda za przebudowę mostu w Siekierkach pokazuje, że coraz bardziej zmienia się mentalność nas wszystkich. I w momencie, kiedy chcemy coś zrobić, myślimy nie tylko, ile to będzie kosztowało, ale również coraz częściej myślimy o tym, jak to będzie wyglądało. Bo jakość ma gigantyczne znaczenie. Każdy, kto był w Siekierkach, kto miał już okazję zwizytować ten obiekt, widział doskonale, że to nie jest prosta przebudowa mostu kolejowego na ścieżkę rowerową. Tylko to jest całościowo pomyślane dzieło. Całościowa zmiana funkcji przestrzeni publicznej, która będzie służyła nam, turystom, ale i przyszłym pokoleniom.

Marszałek Olgierd Geblewicz podkreślił, że inwestycja w Siekierkach, budzi zachwyty mieszkańców. I że realizacja projektu wywołała wiele pozytywnych sygnałów także ze strony ekspertów.

- Cieszę, że ta przestrzeń została dostrzeżona na arenie ogólnopolskiej. Mam nadzieję, że to nie jest ostatnia nagroda - stwierdził marszałek Olgierd Geblewicz.

Tomasz Maksymiuk tłumaczył, że przebudowany most miał nie tylko „jakoś wyglądać”, ale przede wszystkim miał być funkcjonalny.

- Cieszy nas bardzo, że architektura świadomie od samego początku została zamówiona, jako element, który ma dać tej trasie turystycznej, temu miejscu wartość dodaną - zaznaczył Tomasz Maksymiuk. - W naszym poczuciu miała nie tylko dobrze wyglądać, ale przede wszystkim dobrze działać, miało wnieść tą wartość użytkową. Stąd nasza propozycja, by platformę posadowić na moście. Żeby była przestrzeń do odpoczynku dla rowerzystów. Żeby zastosować materiały, które zapewnią, że architektura będzie długowieczna, a wymagająca bardzo małych nakładów na utrzymanie. Takie podejście inżynierskie, te wszystkie elementy wspólnie tworzą jakość architektury. Nie tylko obrazek z lotu ptaka, ale właśnie, że - na co dzień użytkując - chcemy tam wracać, dobrze się tam czujemy. Aspekt przestrzeni publicznej jest dla nas, jako projektantów, bardzo ważny.

Źródło: WZP

17-02-2022 Redakcja
Portal ZMY24.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

OGŁOSZENIA

Dodatkowa, Online, Zdalnie, Chałupnicza, Bez doświadczenia

Poszukuje osób zainteresowanych prostą pracą wykonywaną zdalnie przez Internet. Jeśli znasz podstawową obsługę komputera/smar...


Wycena nieruchomości, wycena mieszkań, wycena domów

Jeśli otrzymałeś spadek , nie wiesz ile warta jest twoja nieruchomość chciałbyś Rzetelnie wycenić jej wartość rynkową to dobrze...

ŚLEDŹ NAS

REKLAMA [B]

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Mostkowo: Rowerzysta potrącony przez motocyklistę.

Mostkowo: Rowerzysta potrącony przez motocyklistę.

Około godziny 15:40 na trasie rowerowej w okolicach miejscowości Mostkowo doszło do wypadku, w którym udział wzięli kier...

W trzy dni policjanci zatrzymali 6 osób.

W trzy dni policjanci zatrzymali 6 osób.

Myśliborscy policjanci zatrzymali w ciągu 3 dni aż sześć osób poszukiwanych w tym cztery osoby do odbycia kary pozbawien...

Donald Tusk z wizytą w Barlinku.

Donald Tusk z wizytą w Barlinku.

20 maja w Barlinku pojawił się przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

REKLAMA [C]

REKLAMA [D]

Reklama [D] MARAL BHP

REKLAMA [E]

REKLAMA [F]