Szansa na kolejne ekomurale na Pomorzu Zachodnim. Ile malowideł powstanie w 2022 roku?

Ekologicznych malowideł ma powstać w regionie w 2022 roku siedem. Czy będzie ich jednak więcej? Wydaje się, że to możliwe, bo właśnie otwiera się szansa na zaprojektowanie i wykonanie kolejnych ekomurali na Pomorzu Zachodnim.

Wszystko za sprawą otwartego konkursu ofert w sferze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Urząd Marszałkowski – z własnego budżetu – przeznaczy na ten cel 100 tys. zł.

Sukces pierwszych dwóch ekomalunków powstałych w ub.r. sprawił, że i w 2022 roku w sferze ochrony środowiska Urząd Marszałkowski postawił na zaprojektowanie i wykonanie murali, które charakterem i tematyką w kreatywny, a wręcz nieszablonowy sposób poruszają zagadnienia proekologiczne. Wnioski od organizacji pozarządowych przyjmowane będą za pomocą generatora Witkac.pl. Nabór potrwa do 14 marca.

– Co prawda Rok Ekologiczny na Pomorzu Zachodnim dobiegł końca, ale nie kończą się nasze wysiłki na rzecz ochrony środowiska, w tym poprawy jakości powietrza. Wykorzystując środki unijne, a teraz także środki własnego budżetu zdecydowaliśmy o kontynuacji idei tworzenia ekomurali na Pomorzu Zachodnim, które tak bardzo spodobały się mieszkańcom regionu. To połączenie sztuki z praktycznymi działaniami, bo przecież setki metrów kwadratowych elewacji budynku pokrytej farbami fotokatalitycznymi mogą - według badań naukowych – działać jak zadrzewiony skwer, pochłonąć i zneutralizować zanieczyszczenia – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Na powstanie murali samorząd województwa zaplanował we własnym budżecie 100 tys. zł. Ekomalowidła muszą powstać między 1 kwietnia, a 31 sierpnia br. Po pozyskaniu funduszy organizacja zobowiązana będzie do ustalenia lokalizacji, wykonania, a następnie uzyskania akceptacji projektu oraz wszelkich niezbędnych pozwoleń, przygotowania podłoża, zapewnienia rozwiązań technicznych, takich jak transport czy rusztowanie oraz wykonania malunku w technice zapewniającej minimum 5-letnią trwałość z wykorzystaniem farb fotokatalitycznych. Szczegóły dostępne są na stronie Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego: www.srodowisko.wzp.pl (zakładka: ogłoszenia o otwartych konkursach ofert).

Ekomalowidła mają być wizytówką zielonego regionu, ale przede wszystkim efektywnym filtrem powietrza. Dzięki zastosowaniu farb katalitycznych pomalowane budynki mogą pochłaniać dwutlenek siarki, tlenki azotu czy opary rozpuszczalników. Badania naukowe potwierdzają skuteczność fotokatalizy i nanokryształów dwutlenku tytanu, które są składnikiem farby i pełnią funkcję katalizatora, przyspieszając rozkład szkodliwych substancji. Szacuje się, że 1 metr kw. redukuje 0,44 g tlenków azotu dziennie. Co więcej, farba niszczy także bakterie, wirusy i grzyby. Czy dzięki środkom własnym samorządu województwa przybędzie kolejnych ekomurali w regionie? O tym przekonamy się niebawem.

Warto wspomnieć, że dotąd z pomocą Urzędu Marszałkowskiego podziwiać możemy dwa ekomurale – w Szczecinie przy rondzie Giedroycia oraz w Szczecinku przy ul. Rzecznej. Oba powstały w 2021 roku w ramach projektu „Pomorze Zachodnie Zielony Region”, który jest współfinansowany przez eurofundusze Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. W tym roku, przy wsparciu UE w wysokości 300 tys. zł., pomalowane w ekologiczny sposób mają zostać kolejne obiekty. Wybrano siedem lokalizacji. Poznaliśmy je już w styczniu. Murale mają ozdobić przestrzenie w Połczynie-Zdrój przy ul. Grunwaldzkiej 3, w Wałczu na ścianie bloku przy ul. Tysiąclecia 2A, w Stargardzie na bloku przy ul. Złotników 7, w Policach przy ul. Wojska Polskiego 51, w Goleniowie przy ul. Szarych Szeregów 7 oraz w Szczecinie na dwóch ścianach budynku przy ul. Piłsudskiego 40-42.

Źródło: WZP

18-02-2022 Redakcja
Portal ZMY24.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

OGŁOSZENIA

Dodatkowa, Online, Zdalnie, Chałupnicza, Bez doświadczenia

Poszukuje osób zainteresowanych prostą pracą wykonywaną zdalnie przez Internet. Jeśli znasz podstawową obsługę komputera/smar...


Wycena nieruchomości, wycena mieszkań, wycena domów

Jeśli otrzymałeś spadek , nie wiesz ile warta jest twoja nieruchomość chciałbyś Rzetelnie wycenić jej wartość rynkową to dobrze...

ŚLEDŹ NAS

REKLAMA [B]

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Mostkowo: Rowerzysta potrącony przez motocyklistę.

Mostkowo: Rowerzysta potrącony przez motocyklistę.

Około godziny 15:40 na trasie rowerowej w okolicach miejscowości Mostkowo doszło do wypadku, w którym udział wzięli kier...

W trzy dni policjanci zatrzymali 6 osób.

W trzy dni policjanci zatrzymali 6 osób.

Myśliborscy policjanci zatrzymali w ciągu 3 dni aż sześć osób poszukiwanych w tym cztery osoby do odbycia kary pozbawien...

Donald Tusk z wizytą w Barlinku.

Donald Tusk z wizytą w Barlinku.

20 maja w Barlinku pojawił się przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

REKLAMA [C]

REKLAMA [D]

Reklama [D] MARAL BHP

REKLAMA [E]

REKLAMA [F]