Wyłudzili fundusze na kwotę 8.500.000 zł.

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko 21 osobom – członkom zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się wyłudzaniem środków w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na realizację projektów informatycznych, tj. o czyn z art. 258 § 1 kk , art. 286 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk i inne.

Jak ustalono, zorganizowana grupa przestępcza w skład której wchodziło 21 osób  funkcjonowała w latach 2012-2018. Przestępczy mechanizm polegał na zakładaniu przez jej członków podmiotów gospodarczych lub działaniu w ramach zarejestrowanych na tych członków jednoosobowych działalności gospodarczych, a następnie występowaniu w ich imieniu o przyznanie dotacji na realizację projektów informatycznych.

W toku realizacji tych projektów podejrzani przedkładali wnioski o płatność, do których dołączali dokumentację wskazującą na poniesione wydatki związane z jego realizacją oraz oświadczenia o braku powiązań osobowo-kapitałowych pomiędzy podmiotami wykonującymi poszczególne usługi, a beneficjentami. Nadto w celu uwiarygodnienia prowadzonej działalności okazywali przedstawicielom instytucji finansujących umowy oraz zapytania ofertowe podmiotów rzekomo konkurujących ze sobą. W rzeczywistości natomiast zapytania ofertowe były kierowane jedynie do członków grupy.

Również podmioty występujące na przedkładanych dokumentach jako wykonawcy usług w rzeczywistości ich nie wykonywały, a ich rola sprowadzała się do wystawiania poświadczających nieprawdę dokumentów. Rzeczywistymi autorami wytworzonych prac były zupełnie inne podmioty, które wykonywały je za kwoty wielokrotnie niższe niż widniejące na przedkładanej dokumentacji. Również jakość wykonanych prac odbiegała istotnie od założonych, a okazywane programy stanowiły jedynie fasadę aplikacji, które wytwarzano celem okazania ich w trakcie kontroli, podobnie jak potwierdzenia wykupu dostępu do usług miały charakter fikcyjny.

Na podstawie wskazanego powyżej schematu działania członkowie grupy wyłudzili dotacje w związku z realizacją 14 projektów, na kwotę około 8.500.000 zł.

Z popełnienia przestępstwa uczynili sobie stałe źródło dochodu.

W toku postępowania prokurator dokonał na mieniu podejrzanych zabezpieczenia poprzez ustanowienie hipotek przymusowych na należących do podejrzanych nieruchomościach oraz udziałach w spółkach prawa handlowego, na łączna kwotę ponad 2.900.000 zł. Nadto wobec wszystkich podejrzanych w dacie kierowania aktu oskarżenia prokurator stosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci: dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz zakazu kontaktowania się.

Za zarzucone podejrzanym przestępstwo grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Prokuratura Okręgowa Szczecin

19-02-2022 Redakcja
Portal ZMY24.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

OGŁOSZENIA

Dodatkowa, Online, Zdalnie, Chałupnicza, Bez doświadczenia

Poszukuje osób zainteresowanych prostą pracą wykonywaną zdalnie przez Internet. Jeśli znasz podstawową obsługę komputera/smar...


Wycena nieruchomości, wycena mieszkań, wycena domów

Jeśli otrzymałeś spadek , nie wiesz ile warta jest twoja nieruchomość chciałbyś Rzetelnie wycenić jej wartość rynkową to dobrze...

ŚLEDŹ NAS

REKLAMA [B]

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Mostkowo: Rowerzysta potrącony przez motocyklistę.

Mostkowo: Rowerzysta potrącony przez motocyklistę.

Około godziny 15:40 na trasie rowerowej w okolicach miejscowości Mostkowo doszło do wypadku, w którym udział wzięli kier...

W trzy dni policjanci zatrzymali 6 osób.

W trzy dni policjanci zatrzymali 6 osób.

Myśliborscy policjanci zatrzymali w ciągu 3 dni aż sześć osób poszukiwanych w tym cztery osoby do odbycia kary pozbawien...

Donald Tusk z wizytą w Barlinku.

Donald Tusk z wizytą w Barlinku.

20 maja w Barlinku pojawił się przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

REKLAMA [C]

REKLAMA [D]

Reklama [D] MARAL BHP

REKLAMA [E]

REKLAMA [F]