Reklama [A] - GBS Bank

Wiadomości

Zachodniopomorska Bibliotekarka Roku pracuje w Choszcznie.

Działa z pasją na rzecz biblioteki i środowiska lokalnego. Jej spontaniczność przyciąga do biblioteki czytelników w każdym wieku.

Znakomicie radzi sobie z nowymi technologiami i sprawnie porusza się w social mediach. Taka jest Katarzyna Jezierska, starszy bibliotekarz w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Dąbrowskiej w Choszcznie, zwyciężczyni konkursu ”Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2021”. Gratulacje oraz nagrody laureatka, a także wyróżnieni, odebrali 6 maja br. w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Wydarzenie to zainaugurowało na Pomorzu Zachodnim XIX edycję Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który w 2022 roku odbywa się pod hasłem “Biblioteka – świat w jednym miejscu”.

- Biblioteka to miejsce, gdzie można realizować swoje pasje, pogłębiać zainteresowania. Umożliwia największy i najpełniejszy dostęp do kultury. Jest wspaniałym źródłem historii, kultury i naszej tradycji, przede wszystkim lokalnej. Bibliotekarze zaś wypełniają rolę edukacyjną najpełniej, najszerzej, trafiając do wszystkich pokoleń od najmłodszych do najstarszych i to jest właśnie szeroko pojęte działanie na rzecz społeczności lokalnej. 8 maja będziemy obchodzić Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Zbliżające się święto to doskonała okazja do uhonorowania Bibliotekarza Roku Nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego im. Stanisława Badonia. Serdecznie gratuluję laureatce oraz wyróżnionym - mówi członkini zarządu Anna Bańkowska.

W ramach oferty edukacyjnej MBP Katarzyna Jezierska prowadziła zajęcia edukacyjne dla dzieci, o zróżnicowanej tematyce, wykorzystując m.in. książki z rozszerzoną rzeczywistością, pop up’y, książki trojaczki, picturebooki i leporello. Podczas pandemii oraz nauczania zdalnego, realizowała projekty czytelnicze on-line w klasach 1-3, np. Stwórzmy sobie książkę - czytam, poznaję, kreuję. Na bazie prac dzieci przygotowała publikacje audiowizualne, które dziś można oglądać na jej kanale YouTube. Brała też udział w akcji on-line Czytanie na dobranoc, organizowanej przez SP nr 1 w Choszcznie.

Ponadto była pomysłodawczynią i organizatorką Międzybibliotecznego Projektu Teatralnego oraz producentką spektaklu teatralnego Cztery pory roku Stefanii G. W 2021 włączyła się w organizację walentynkowej akcji literackiej Najpiękniej o miłości. Do rozwoju czytelnictwa przyczynił się też prowadzony przez nią Dziecięcy Dyskusyjny Klub Książki. Inicjowała i realizowała projekty edukacyjno-kulturalne: Mała książka - wielki człowiek, czy Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile.

Katarzyna Jezierska angażuje się także w działania realizowane przez Koło SBP Nr 17. Jest autorką publikacji w czasopismach branżowych (m.in. Bibliotekarz Zachodniopomorski, Poradnik Bibliotekarza). Jej relacje z warsztatów są publikowane na profilach wydawnictw, np. Dwie Siostry czy Harper Collins. Zorganizowała szkolenie instruktażowe dla bibliotekarzy o tworzeniu podcastów. W ubiegłym roku była prelegentką na 13. Forum Młodych Bibliotekarzy, gdzie prezentowała projekty realizowane w MBP w Choszcznie. Uczestniczyła w 25 szkoleniach, a zdobytą wiedzę z pożytkiem wykorzystała w praktyce bibliotekarskiej. Jej działania zostały docenione przez ponad lokalne środowisko bibliotekarskie, czego dowodem jest propozycja poprowadzenia warsztatów podczas Międzynarodowego Seminarium dla bibliotekarzy/ek i edukatorów/ek, we Wrocławiu w kwietniu 2022 r., w ramach projektu Wyspa książka – kierunek Północ.

W minionym roku kontynuowała tworzenie wirtualnej alternatywy dla tradycyjnej biblioteki. Zorganizowała i przeprowadziła spotkania i warsztaty edukacyjne w formule on-line na platformie Google Meet dla uczniów szkół podstawowych. Zamieszczała też na stronie biblioteki filmiki z fragmentami czytanych tekstów literackich i promowała wybrane tytuły książek utrzymując w ten sposób stały kontakt z czytelnikami. Ponadto umieszczała też publikacje promujące różne formy działalności biblioteki na swoim kanale YouTube.

Laureatka w ramach Nagrody Marszałka otrzymała 6 tys. zł. i jednocześnie przeszła do drugiego etapu - jako finalistka brała udział w ogólnopolskim konkursie, wyłaniającym Bibliotekarza Roku w skali kraju, gdzie zajęła 7 miejsce.

W XIII edycji konkursu o nagrodę im. Stanisława Badonia „Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2021” przyznano także wyróżnienia dla: Moniki Żemojtel z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Boblicach, Michała Gierke z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, Ireneusza Bojanowskiego z Biblioteki Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Anny Kotowskiej z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

Nagroda „Bibliotekarz Roku Województwa Zachodniopomorskiego”, została ustanowiona w 2009 roku z inicjatywy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz regionalnego okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i jest przyznawana w ramach Konkursu im. Stanisława Badonia adresowanego do bibliotekarzy wszystkich typów bibliotek (publicznych, szkolnych, akademickich, pedagogicznych, specjalnych) z Pomorza Zachodniego.

Źródło: WZP

11-05-2022 Redakcja
Portal ZST24.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Sonda

Czy podoba Ci się portal ZST24.PL?

TAK
NIE
NIE WIEM

Chętnie czytane

Wspólne działania dzielnicowych.

Wspólne działania dzielnicowych.

Mundurowi z Posterunku Policji w Dolicach i Posterunku Policji w Suchaniu wspierani przez funkcjonariuszy Straży Leśnej Nadleśnictwa Dobrzany przeprow...

Stargardzka Gala Przedsiębiorczości 2022.

Stargardzka Gala Przedsiębiorczości 2022.

Stargardzka Gala Przedsiębiorczości to coroczne wydarzenie, podczas którego poznajemy m.in. kolejne Stargardzkie Produkty Lokalne i zdobywcę nagrody i...

Azymut na samodzielność. Mieszkania wspomagane w Stargardzie zdają egzamin.

Azymut na samodzielność. Mieszkania wspomagane w Stargardzie zda...

– Przede wszystkim jest szczęśliwy. Czeka na telefon, kiedy jest jego trening. Tu spotkał rówieśników – mówi mama 29-letniego Roberta, który miał możl...

Tajemniczy Ogród w Książnicy.

Tajemniczy Ogród w Książnicy.

W czwartek (3.03.) na facebookowym profilu Książnicy Stargardzkiej i w tymczasowej siedzibie placówki (ul. Wojska Polskiego 3) ruszyła literacka wysta...

Znamy laureatów nagród prezydenta Stargardu dla artystów.

Znamy laureatów nagród prezydenta Stargardu dla artystów.

Znamy laureatów nagród prezydenta Stargardu dla artystów, kreatorów i ambasadorów kultury oraz zdobywców stypendiów. To oni tworzą na miejscu, ale tak...

Ogłoszenia

Śledź nas

Warto przeczytać

Ochroń się przed podwyżkami za energię.

Ochroń się przed podwyżkami za energię.

Wiemy już za ile będziesz sprzedawał wyprodukowaną energię.

Zmarzlikomania w GBSBanku trwa!

Zmarzlikomania w GBSBanku trwa!

To już 3 lata wspaniałej współpracy. W ostatnim czasie po raz kolejny doszło do spotkania przedstawicieli GBSBanku z reprezentantem Polski w żużlu, kapitanem Stali Gorzów i mistrzem świata speedway Grand Prix 2019 i 2020 w żużlu – Bartoszem Zmrzlikiem.

Nowe zasady wjazdu do Polski z Niemiec od 28 marca.

Nowe zasady wjazdu do Polski z Niemiec od 28 marca.

Od poniedziałku, 28 marca zmieniają się zasady wjazdu do Polski z Niemiec. Podróżnych nie będzie już obowiązywać 7-dniowa kwarantanna. Dotyczy to również wjazdu z innych krajów należących do strefy Schengen.

Płatności przyszłości podbijają region. Opłatomaty już w 6 oddziałach GBSBanku.

Płatności przyszłości podbijają region. Opłatomaty już w 6 oddzi...

Są inteligentne, nowoczesne i samoobsługowe, a przede wszystkim dostępne nie tylko w największych miastach województw Zachodniopomorskiego i Lubuskiego. Opłatomaty, których celem jest szybkie i samodzielne wnoszenie opłat przez użytkowników znajdziemy w od...