Znamy laureatów nagród prezydenta Stargardu dla artystów.

Znamy laureatów nagród prezydenta Stargardu dla artystów, kreatorów i ambasadorów kultury oraz zdobywców stypendiów. To oni tworzą na miejscu, ale także są ambasadorami naszego miasta w kraju i za granicą. Działają, uczą się, doskonalą i wygrywają konkursy. Jak co roku doceniliśmy ich zaangażowanie i talent. Łączna suma wszystkich nagród i stypendiów to 60 000 zł.

W związku z wojną w Ukrainie gala wręczenia wyróżnień rozpoczęła się od okazania solidarności z naszymi sąsiadami ze Wschodu. – Z niedowierzaniem i niepokojem patrzymy na to, co dzieje się w Ukrainie. To czas, w którym także symbole są ważne. Uczcijmy minutą ciszy poległych i wesprzyjmy tych, którzy walczą – mówił prezydent Rafał Zając.

Podczas gali utalentowani stargardzianie odebrali nagrody przyznawane w kilku kategoriach: młody artysta, artysta/twórca, kreator kultury i ambasador kultury. Kolejne wyróżnienia przyznano organizatorom wydarzenia kulturalnego roku oraz zdobywcy nagrody okolicznościowej. Kilkunastu młodych artystów otrzymało również stypendia. – W rzeczywistości, w której się znaleźliśmy, jeszcze bardziej zdajemy sobie sprawę jak ważne jest poruszanie człowieczych strun poprzez różne odsłony kultury i sztuki. Niech te struny w nas grają. W tych trudnych czasach każdy z nas ma do wykonania jakąś misję. Duża odpowiedzialność spoczywa też na ludziach kultury. Jeśli każdy z nas zrobi tyle, ile może i potrafi, to wciąż wierzę, że da się zatrzymać to szaleństwo. Ogromnie gratuluję nagrodzonym, ale także wszystkim nominowanym. Zasługujecie na największy szacunek. Miejcie świadomość, że dajecie nam bardzo dużo. Budujecie w stargardzianach wrażliwość i perspektywy do rozwoju – mówił prezydent Rafał Zając.

MŁODY ARTYSTA

Kornelia Sadowska – na co dzień rozwija swój talent w zespole Rupaki w Młodzieżowym Domu Kultury. W 2021 r. zajęła m.in. I miejsce w VII Ogólnopolskim Festiwalu „Niebieskim Światłem Oświeceni” i II miejsce w 19. Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „Dozwolone do lat 19”.

ARTYSTA/TWÓRCA

Marcin Rakowski – perkusista, koncertuje w całej Polsce. Aktywnie uczestniczy także w życiu kulturalnym Stargardu. Jest nauczycielem gry na perkusji w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej. W 2021 r. nagrał 3 płyty.

KREATOR KULTURY

Stanisław Bartniczak – wieloletni (od 1977 r.) dyrektor Domu Kultury Kolejarza. Inicjator i organizator wielu imprez, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Chórów Kolejowych „FISAIC” i Europejskiej Wystawy Fotografii FISAIC 2010. Zaangażowany w działanie Stargardzkiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych.

AMBASADOR KULTURY

Maksymilian Ławrynowicz – fotograf, autor ogólnopolskiej wystawy „BIESY POLSKIE”, którą można było oglądać również w Stargardzie. Przed jego obiektywem stanęły m.in. Aleksandra Kisio, Anna Czartoryska-Niemczycka, Barbara Kurdej-Szatan i Anna Cieślak.

WYDARZENIE KULTURALNE ROKU

Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego SONI SPATIUM – pierwsza edycja wydarzenia przybliżyła mieszkańcom życie i twórczość wybitnego stargardzianina. Dużym zainteresowaniem cieszyły się koncerty w kolegiacie oraz dwie wystawy poświęcone prof. Markowi Jasińskiemu.

NAGRODA OKOLICZNOŚCIOWA

Big Band Stargard – orkiestra dęta założona w 1946 r. w Domu Kultury Kolejarza. Muzycy uczestniczą w festiwalach i przeglądach w całej Polsce. Od lat 70. zdobywają nagrody i wyróżnienia. Koncertują również w Stargardzie, aktywnie uczestnicząc w życiu kulturalnym miasta.

STYPENDIUM

Adrianna Bąk

Łukasz Brodowski

Marcelina Gębicka

Julia Iwanciw-Gąsior

Alicja Kieliszek

Natalia Leszczyńska

Hanna Mielcarek

Marcin Tomasz Momot

Magdalena Pawelec

Kornelia Sadowska

Nailah Vitha

Eryka Wieleba

Uroczystą galę wręczenia nagród uświetnił występ – oczywiście stargardzkich – artystów. Swoje umiejętności zaprezentowali: Daniel Ziomko, Krzysztof Kuśmierek, zespół Aveira, Kornelia Sadowska, Patryk Matwiejczuk, Łukasz Brodowski, Aleksandra Borak-Pietrzak, Marcin Rakowski, Maciej Cierlecki i Nailah Vitha.

Źródło: UM Stargard/ Zdjęcia: Paweł Bieg

25-02-2022 Redakcja
Portal ZST24.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Wiadomości Stargard

Sonda

Czy Stargard to fajne miejsce do życia?

TAK
NIE
NIE WIEM
GBS BANK Reklama C Poziomy C

Chętnie czytane

Wspólne działania dzielnicowych.

Wspólne działania dzielnicowych.

Mundurowi z Posterunku Policji w Dolicach i Posterunku Policji w Suchaniu wspierani przez funkcjonariuszy Straży Leśnej Nadleśnictwa Dobrzany przeprow...

Stargardzka Gala Przedsiębiorczości 2022.

Stargardzka Gala Przedsiębiorczości 2022.

Stargardzka Gala Przedsiębiorczości to coroczne wydarzenie, podczas którego poznajemy m.in. kolejne Stargardzkie Produkty Lokalne i zdobywcę nagrody i...

Azymut na samodzielność. Mieszkania wspomagane w Stargardzie zdają egzamin.

Azymut na samodzielność. Mieszkania wspomagane w Stargardzie zda...

– Przede wszystkim jest szczęśliwy. Czeka na telefon, kiedy jest jego trening. Tu spotkał rówieśników – mówi mama 29-letniego Roberta, który miał możl...

Tajemniczy Ogród w Książnicy.

Tajemniczy Ogród w Książnicy.

W czwartek (3.03.) na facebookowym profilu Książnicy Stargardzkiej i w tymczasowej siedzibie placówki (ul. Wojska Polskiego 3) ruszyła literacka wysta...

Znamy laureatów nagród prezydenta Stargardu dla artystów.

Znamy laureatów nagród prezydenta Stargardu dla artystów.

Znamy laureatów nagród prezydenta Stargardu dla artystów, kreatorów i ambasadorów kultury oraz zdobywców stypendiów. To oni tworzą na miejscu, ale tak...

Ogłoszenia

Śledź nas

Warto przeczytać

Ochroń się przed podwyżkami za energię.

Ochroń się przed podwyżkami za energię.

Wiemy już za ile będziesz sprzedawał wyprodukowaną energię.

Zmarzlikomania w GBSBanku trwa!

Zmarzlikomania w GBSBanku trwa!

To już 3 lata wspaniałej współpracy. W ostatnim czasie po raz kolejny doszło do spotkania przedstawicieli GBSBanku z reprezentantem Polski w żużlu, kapitanem Stali Gorzów i mistrzem świata speedway Grand Prix 2019 i 2020 w żużlu – Bartoszem Zmrzlikiem.

Nowe zasady wjazdu do Polski z Niemiec od 28 marca.

Nowe zasady wjazdu do Polski z Niemiec od 28 marca.

Od poniedziałku, 28 marca zmieniają się zasady wjazdu do Polski z Niemiec. Podróżnych nie będzie już obowiązywać 7-dniowa kwarantanna. Dotyczy to również wjazdu z innych krajów należących do strefy Schengen.

Płatności przyszłości podbijają region. Opłatomaty już w 6 oddziałach GBSBanku.

Płatności przyszłości podbijają region. Opłatomaty już w 6 oddzi...

Są inteligentne, nowoczesne i samoobsługowe, a przede wszystkim dostępne nie tylko w największych miastach województw Zachodniopomorskiego i Lubuskiego. Opłatomaty, których celem jest szybkie i samodzielne wnoszenie opłat przez użytkowników znajdziemy w od...