4 miliony na modernizację stacji uzdatniania wody w Lipniku.

Dzięki wsparciu samorządu województwa zostanie zrealizowana inwestycja, na którą czekają mieszkańcy gminy Kobylanka i gminy wiejskiej Stargard.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i prezes Wodociągów Zachodniopomorskich Artur Krasiński 17 maja złożyli podpisy pod dokumentami, które zapewnią spółce fundusze na modernizację stacji uzdatniania wody w Lipniku.

Modernizowanie infrastruktury wodociągowej to poprawa jakości życia mieszkańców Pomorza Zachodniego. Plan inwestycji w Lipniku (gm. Stargard) opracowano w 2021 roku. Modernizacja stacji uzdatniania wody miała kosztować 8 mln złotych. I to przy uwzględnieniu ryzyka wzrostu cen na poziomie 33 proc. Okazało się jednak, że będzie znacznie drożej. W tym roku nakłady inwestycyjne zostały oszacowane na 12 mln złotych! Prezes Wodociągów Zachodniopomorskich sp. z o.o. wystąpił z wnioskiem do Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego o wsparcie tego ważnego projektu.

- Wiemy, jak trudna jest sytuacja firm wodociągowo-kanalizacyjnych w całej Polsce. Wiemy też, jak potrzebna jest inwestycja w podstargardzkim Lipniku. Znajdująca się tam stacja uzdatniania wody obsługuje całą gminę Kobylanka i część gminy wiejskiej Stargard - wyjaśnia marszałek Olgierd Geblewicz. - Rozbudowa stacji znacząco zwiększy jej wydajność. I zapewni wyższą jakość dostarczanej mieszkańcom wody.

- Podstargardzkie miejscowości intensywnie się rozwijają, przybywa mieszkańców. Istniejąca stacja w Lipniku jest już po prostu za mała - dodaje Artur Krasiński. - Dzięki wybudowaniu nowej hali, zwiększeniu powierzchni filtrowania, nie będzie problemów z zaopatrzeniem w wodę. Teraz problemy są, szczególnie latem.

Stacja uzdatniania wody w Lipniku „obsługuje” kilkanaście miejscowości: Skalin, Wierzchląd, Golczewo, Koszewo, Koszewko, częściowo Grzędzice oraz Kunowo, Morzyczyn, Zieleniewo, Miedwiecko, Jęczydół, Motaniec, Reptowo, Niedźwiedź, Cisewo, Kobylanka, Wielichówko, Lipnik. To w sumie ok. 3 tysiące gospodarstw domowych.
Modernizacja przewiduje rozbudowę stacji i wymianę starych urządzeń (z lat 80. XX wieku), dzięki temu mieszkańcy będą mieli dostęp do wody o lepszych parametrach i pod właściwym ciśnieniem.
Na wsparcie tej inwestycji - Województwo Zachodniopomorskie jako wspólnik spółki Wodociągi Zachodniopomorskie - przeznaczy 4 mln zł. W dwóch transzach - 2 mln w 2023 r. i 2 mln zł w 2024 r.

Planując projekt pn. „Modernizacja stacji uzdatniania wody w m. Lipnik, gm. Stargard” spółka wystąpiła (w listopadzie 2021 r.) do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie z wnioskiem o pożyczkę (7 mln 950 tys. zł). Decyzją NFOŚiGW, po rocznym okresie oceny wniosku i przejścia trybu negocjacyjnego, pożyczka ta została Spółce udzielona.

- Niestety, z powodu inflacji, koszty mocno wzrosły, a spółka Wodociągi Zachodniopomorskie nie ma środków na pokrycie tej kilkumilionowej różnicy - mówi prezes Artur Krasiński.

Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne kończyły rok 2022 r. ze stratami, m.in. z powodu ogromnych wzrostów cen energii. Trudnej sytuacji finansowej firm wod--kan nie ułatwiają decyzje Regulatora - Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które systematycznie odrzuca wnioski o zmiany cen za usługi zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Efektem tego są ogromne problemy branży, brak środków na pokrycie kosztów bieżącej działalności, na działania inwestycyjne, modernizacyjne, serwisowe.

18-05-2023 Redakcja
Portal ZST24.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Wiadomości Stargard

Sonda

Czy Stargard to fajne miejsce do życia?

TAK
NIE
NIE WIEM
GBS BANK Reklama C Poziomy C

Chętnie czytane

Wspólne działania dzielnicowych.

Wspólne działania dzielnicowych.

Mundurowi z Posterunku Policji w Dolicach i Posterunku Policji w Suchaniu wspierani przez funkcjonariuszy Straży Leśnej Nadleśnictwa Dobrzany przeprow...

Stargardzka Gala Przedsiębiorczości 2022.

Stargardzka Gala Przedsiębiorczości 2022.

Stargardzka Gala Przedsiębiorczości to coroczne wydarzenie, podczas którego poznajemy m.in. kolejne Stargardzkie Produkty Lokalne i zdobywcę nagrody i...

Azymut na samodzielność. Mieszkania wspomagane w Stargardzie zdają egzamin.

Azymut na samodzielność. Mieszkania wspomagane w Stargardzie zda...

– Przede wszystkim jest szczęśliwy. Czeka na telefon, kiedy jest jego trening. Tu spotkał rówieśników – mówi mama 29-letniego Roberta, który miał możl...

Tajemniczy Ogród w Książnicy.

Tajemniczy Ogród w Książnicy.

W czwartek (3.03.) na facebookowym profilu Książnicy Stargardzkiej i w tymczasowej siedzibie placówki (ul. Wojska Polskiego 3) ruszyła literacka wysta...

Znamy laureatów nagród prezydenta Stargardu dla artystów.

Znamy laureatów nagród prezydenta Stargardu dla artystów.

Znamy laureatów nagród prezydenta Stargardu dla artystów, kreatorów i ambasadorów kultury oraz zdobywców stypendiów. To oni tworzą na miejscu, ale tak...

Ogłoszenia

Śledź nas

Warto przeczytać

Ochroń się przed podwyżkami za energię.

Ochroń się przed podwyżkami za energię.

Wiemy już za ile będziesz sprzedawał wyprodukowaną energię.

Zmarzlikomania w GBSBanku trwa!

Zmarzlikomania w GBSBanku trwa!

To już 3 lata wspaniałej współpracy. W ostatnim czasie po raz kolejny doszło do spotkania przedstawicieli GBSBanku z reprezentantem Polski w żużlu, kapitanem Stali Gorzów i mistrzem świata speedway Grand Prix 2019 i 2020 w żużlu – Bartoszem Zmrzlikiem.

Nowe zasady wjazdu do Polski z Niemiec od 28 marca.

Nowe zasady wjazdu do Polski z Niemiec od 28 marca.

Od poniedziałku, 28 marca zmieniają się zasady wjazdu do Polski z Niemiec. Podróżnych nie będzie już obowiązywać 7-dniowa kwarantanna. Dotyczy to również wjazdu z innych krajów należących do strefy Schengen.

Płatności przyszłości podbijają region. Opłatomaty już w 6 oddziałach GBSBanku.

Płatności przyszłości podbijają region. Opłatomaty już w 6 oddzi...

Są inteligentne, nowoczesne i samoobsługowe, a przede wszystkim dostępne nie tylko w największych miastach województw Zachodniopomorskiego i Lubuskiego. Opłatomaty, których celem jest szybkie i samodzielne wnoszenie opłat przez użytkowników znajdziemy w od...