Reklama [A] - GBS Bank

Wiadomości

Kierowco miej świadomość. Pieszy miej świadomość.

Zachodniopomorscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego przeprowadzili wzmożone działania pn. „Pieszy i Rower”. Mundurowi ujawnili 327 wykroczeń popełnionych zarówno przez pieszych, rowerzystów jak i przez kierujących pojazdami wobec niechronionych uczestników ruchu.

Mundurowi szczególnym nadzorem objęli skrzyżowania i przejścia dla pieszych, gdzie zdarzają się niebezpieczne sytuacje i dochodzi do nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. Głównym celem działań było zminimalizowanie niepożądanych zachowań na drodze, głównie popełnianych przez kierowców.

Najczęściej są to: nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście, wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Funkcjonariusze w czasie akcji sprawdzali również stan techniczny rowerów.

W czasie trwania działań policjanci ujawnili 327 wykroczeń popełnionych zarówno przez pieszych, rowerzystów jak i przez kierujących pojazdami wobec niechronionych uczestników ruchu.Najczęściej były to wykroczenia polegające na: nieprawidłowym przejeżdżaniu przejścia dla pieszych, nieprawidłowym zachowaniu w stosunku do pieszych czy niewłaściwym stanie technicznym rowerów.

Na terenie powiatu stargardzkiego ujawnionych zostało łącznie 20 sprawców wykroczeń, w tym 18 kierujących rowerami i dwóch kierujących pojazdami, którzy popełnili wykroczenia wobec pieszych.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

- zachować szczególną ostrożność,
- zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Pieszy również powinien zachować szczególną ostrożność podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię, torowisko lub podczas korzystania z przejścia dla pieszych oraz nie może korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas przechodzenia przez te miejsca.

Niestety piesi i rowerzyści są szczególnie narażeni na utratę zdrowia a nawet życia, gdy dojedzie do zderzenia z pojazdem. Niejednokrotnie nie maja żadnych szans. Ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku i przestrzeganie przepisów zarówno przez kierowców jak i samych niechronionych uczestników ruchu.

Źródło: KPP Stargard

06-04-2022 Redakcja
Portal ZST24.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Sonda

Czy podoba Ci się portal ZST24.PL?

TAK
NIE
NIE WIEM

Chętnie czytane

Wspólne działania dzielnicowych.

Wspólne działania dzielnicowych.

Mundurowi z Posterunku Policji w Dolicach i Posterunku Policji w Suchaniu wspierani przez funkcjonariuszy Straży Leśnej Nadleśnictwa Dobrzany przeprow...

Stargardzka Gala Przedsiębiorczości 2022.

Stargardzka Gala Przedsiębiorczości 2022.

Stargardzka Gala Przedsiębiorczości to coroczne wydarzenie, podczas którego poznajemy m.in. kolejne Stargardzkie Produkty Lokalne i zdobywcę nagrody i...

Azymut na samodzielność. Mieszkania wspomagane w Stargardzie zdają egzamin.

Azymut na samodzielność. Mieszkania wspomagane w Stargardzie zda...

– Przede wszystkim jest szczęśliwy. Czeka na telefon, kiedy jest jego trening. Tu spotkał rówieśników – mówi mama 29-letniego Roberta, który miał możl...

Tajemniczy Ogród w Książnicy.

Tajemniczy Ogród w Książnicy.

W czwartek (3.03.) na facebookowym profilu Książnicy Stargardzkiej i w tymczasowej siedzibie placówki (ul. Wojska Polskiego 3) ruszyła literacka wysta...

Znamy laureatów nagród prezydenta Stargardu dla artystów.

Znamy laureatów nagród prezydenta Stargardu dla artystów.

Znamy laureatów nagród prezydenta Stargardu dla artystów, kreatorów i ambasadorów kultury oraz zdobywców stypendiów. To oni tworzą na miejscu, ale tak...

Ogłoszenia

Śledź nas

Warto przeczytać

Warto przeczytać